در دوران نامزدی راز دار باشید

وقتی دو نفر دوران آشناییشان را با هم می گذرانند و در اوایل این آشنایی به سر می برند سعی دارند که همدیگر را محک بزنند و در مورد زندگی گذشته و حال همدیگر کنجکاوی کنند، این موضوع خیلی خوب است که بخواهید بدانید طرف مقابلتان از چه جور شخصیت خانوادگی ای برخوردار است. اما باید این را در نظر داشته باشید که هیچ گاه در مورد مسائل خانوادگی همسرتان با شخص دیگری صحبت نکنید و در ترازوی عدالت خود سنجیده و خودتان قضاوت کنید.

 متاسفانه بسیار اتفاق می افتد که هر یک از طرفین به محض دیدن یک نکته منفی جزئی در رفتار همسر خود بلافاصله آن را برای تمامی اعضای خانواده نقل می کنند. تکرار چنین امری باعث می شود که دید مجموعه خانواده نسبت به فرد مقابل بد و نامطلوب گردیده و در نتیجه موقعیت و جایگاه والای وی متزلزل شود.

افشا نکردن اسرار و عیوب یکدیگر از آداب مشترک بین زن ومرد است. خداوند متعال در قرآن می فرمایند: «هن لباس لکم و انتم لباس لهن»؛  (بقره، آیه 186) همسرانتان لباس شما و شما لباس آنها هستید.»

تعبیر لباس در این آیه تعبیر لطیفی است. همانگونه که لباس انسان را از سرما و گرما حفظ می کند، زن و مرد نیز باید آبرو و حیثیت یکدیگر را حفظ نمایند.

همانگونه که لباس زینت است زن و مرد نیز باید با ادب و کمال خود نسبت به هم زینت  مایه سربلندی هم باشند و از حرکاتی که باعث سرافکندگی فرد مقابل می شود جلوگیری نمایند.

لباس عیب ها را می پوشاند. زن و مرد نیز باید چون لباس، نسبت به هم ستارالعیوب باشند و از افشای اسرار یکدیگر شدیداً خودداری نمایند.

البته برخی نیز تلاش می کنند که برخی از اسرار همسر خود را حفظ کنند و به دیگران نگویند ولی مهارت لازم برای کنترل چهره را فرا نگرفته اند و در اثر برخورد منفی همسر با چهره ای عبوس و اخم آلود وارد منزل می شوند. چنین افرادی با اینکه سخنی نمی گویند ولی رفتار غیر کلامی شان حکایت از واقعه ای ناگوار دارد و لذا اطرافیان را به شک و پرس و جو وادار می کند. بدین ترتیب رازی کوچک برملا می شود، اما چون در دوران عقد مطرح می گردد دست خوش بزرگ نمایی می شود.

پس زن و شوهر باید در دوران عقد بدانند و یاد بگیرند که

-هر دو احتمالاً دارای مشکلات و رفتارهای نامناسبی می باشند.

- آنها باید قدرت حفظ چهره خود را داشته باشند.

- رفتارهای نامناسب قابل اصلاح اند.

- اسرار آنها باید مابین خودشان باقی بماند.

- بدانند که افشای اسرار اطمینان و اعتماد طرفین به یکدیگر را از بین می برد.

البته آنچه در این راستا شایان توجه می باشد این است که زن و مرد نباید برخی از مسائل بسیار مهم را از خانواده هایشان پنهان کنند. مثلاً اگر کسی در دوران عقد بفهمد که همسرش اعتیاد دارد، نباید آن را جزء اسراری بداند که نباید با خانواده اش در میان بگذارد. بلکه باید در اولین فرصت مسئله را با خانواده مطرح کند تا آنها تمهیدات لازم را فراهم نموده و تصمیم نهایی را اخذ نمایند.

مسئله مهم دیگر توجه داشتن به این است که خود زن و مرد نیز می توانند در زندگی شخصی و خانوادیگی خود دارای اسراری باشند که ممکن است بیان همه آنها مصلحت نباشد. اما برخی به بهانه صادق بودن، درد و دل کردن و گلایه نمودن از شرایط و افراد خانواده، این اسرار را بیان می نمایند. در حالی که همین امر زندگی آنها را به غروب نزدیک می کند. مثلاً افرادی که از دوستی های قبل از ازدواج خود یا برخی مشکلاتی که برای برخی یا همه اعضای خانواده پیش آمده و ... سخن می گویند در حالیکه نه تنها لزومی ندارد فرد مقابل آنها را بداند بلکه در بسیاری از موارد طرح آنها مشکل آفرین نیز می باشد.

/ 0 نظر / 39 بازدید